Koji strip trenutno čitate ?

Started by *Old School*, October 25, 2010, 01:06:04 AM

Previous topic - Next topic

naker777

Medeja - Blandine Le Callet, Nancy Peña

Helenska antička mitologija i tragedija, ali ne na klasičan način već u modernom ruhu sa umerenom dozom feminizma. Medeja kompleksan lik, tragičan, kroz mitove etiketirana kao iskonsko zla čarobnica, ali u ovoj dekonstrukciji prikazana kao jednaka ostalim vinovnicima tog podneblja. Pokušala da igra mušku Igru prestola jer su je okolnosti na to naterale, i jer su joj karakter i ambicija bili takvi, donosila je pogrešne odluke, ali i ispaštala za počinjene smrtne grehe jer joj griža savesti nije dala mira. Tragičan lik, jer je u isto vreme i dobrotvorka i zlotvorka. Pohvalna odluka autorki da je Medeja narator sopstvenog života, sopstvenog mita, jer večito ostaje da visi taj znak pitanja u vazduhu da li je govorila istinu o svom životu.

Gornji dom 20% best-of kolorki. Vaistinu odlična Medeja, jako blizu tome da bude kapitalac  :)

ness1602

Put -
Eh Put.
Secam se da sam citao knjigu mislim 2007-2009 i da je ostavila bas ja utisak. Prasnjav,mracan ali bas dobar. DA, Kormak je komercijala, svaka rec ,recenica je po psu,sve je tu sto treba i to je to.

Ali na strip, plasio sam se kako ce Manu(kao Manu Feidel valjda) da ovo prenese,prvenstveno zbog praznog hoda u knjizi, ali i samih boja, da li je tu bolje cb, grayscale ili poneka i boj.
Nemam zamerke za kolor, cini mi se da ne smeta.

Prica je direktna,konkretna, put ispred nogu i sve sa tim sto dolazi i prolazi. Meni su recimo bas upecatljive scene kupanja, i tako neki predasi u svemu ostalom. Onaj sum koji dolazi uz knjigu put, sav okolis i sve sto vide usput je super odradjeno,podsetilo me dosta na Judenhass, iako je on manje vise neka hronika. Upoceatljivo,dobro, i naravno jezivo.

Naslovnica odlicna,podseca me na ovogodisnji album Presenta - This is not the end , nekako melje.

Nema puno da se kaze o stripu, cist ,nepretenciozan, direktan.
Za mene uz Umpaha strip godine, ali ipak ispred Umpaha.

Mislim posle Pinokia najbolja Supernova.
CIA niggers

Ljuba XO

Quote from: ness1602 on June 24, 2024, 09:14:42 AMPut -
Eh Put.
Secam se da sam citao knjigu mislim 2007-2009 i da je ostavila bas ja utisak. Prasnjav,mracan ali bas dobar. DA, Kormak je komercijala, svaka rec ,recenica je po psu,sve je tu sto treba i to je to.

Ali na strip, plasio sam se kako ce Manu(kao Manu Feidel valjda) da ovo prenese,prvenstveno zbog praznog hoda u knjizi, ali i samih boja, da li je tu bolje cb, grayscale ili poneka i boj.
Nemam zamerke za kolor, cini mi se da ne smeta.

Prica je direktna,konkretna, put ispred nogu i sve sa tim sto dolazi i prolazi. Meni su recimo bas upecatljive scene kupanja, i tako neki predasi u svemu ostalom. Onaj sum koji dolazi uz knjigu put, sav okolis i sve sto vide usput je super odradjeno,podsetilo me dosta na Judenhass, iako je on manje vise neka hronika. Upoceatljivo,dobro, i naravno jezivo.

Naslovnica odlicna,podseca me na ovogodisnji album Presenta - This is not the end , nekako melje.

Nema puno da se kaze o stripu, cist ,nepretenciozan, direktan.
Za mene uz Umpaha strip godine, ali ipak ispred Umpaha.

Mislim posle Pinokia najbolja Supernova.
Živ bio, bata Nese!

P.S. Pinokio je stripčina nad stripčinama!

Zlix

Baš emotivan i potresan strip, sa tužnim krajem.

Crtež baš odgovara narativu, doprinosi atmosferi samog stripa.

naker777

Moskovski bubnjar - Simon Spruyt

Mladi bubnjar anđeoskog lica biva uvučen u vrtlog rata Napoleonovog pohoda na Moskvu. Dum dum dum lupaju bubnjevi dok vojska maršira ka svom sunovratu; dum dum dum udaraju bubnjevi dok svi ginu, a snalažljivi mladić beži kao kukavica, dok se ratni profiteri i oportunisti bogate, a krv nevinih i nedužnih natapa zemlju majke Rusije..

..Counting bodies like sheep to the rhythm of the war drums..

Delo tematski podseća na Ibikusa. Bio sam skeptičan povodom crteža i farbe, ali zapravo idealno se uklapa sa tematikom dela. (Ne)očekivano otkrovenje u epilogu oko identiteta čoveka koji ispituje i popisuje priče matorog bubnjara dobar twist na samom kraju koji zaokružuje priču. Nemam pojma gde je Markos iskopao ovaj strip, ali ovo je stripčina. Samo reči hvale za Moskovskog bubnjara  :)

naker777

Obitelj Campbell - Munuera

Punokrvni avanturistički piratski diznijevski strip sa obiljem humora i pričom koja zna na momente biti tužna, ali je pre svega komična i razigrana, puna života. Poređenje sa franšizom Pirati sa Kariba se nameće i bukvalno i figurativno jer tematski ima dosta sličnosti, a i mesto zbivanja radnje je smešteno na Karibe. Dobar humor kao npr. seksi egzotična tamnoputa komšinica koja je toliko "slatka" da se zove.. Nutel-La :D Iako je radnja smeštena u zlatno doba pirata autor ponekad koristi moderne reči kao što su burgeri, pizza, CV itd. Strip ima par seksualnih insinuacija za odrasle, ali nikad ne prelazi granicu dobrog ukusa. Delo zna na momente biti previše lakomisleno kao da je namenjeno mlađim naraštajima (iz aviona se da zaključiti ko je misteriozni jezivi kapetan Morgan), ali nije uvek sve predvidljivo i moram priznati da je epilog otišao u nekom pravcu koji nisam očekivao.

Vrhunsku zabavu i za mlađe i za starije pruža Campbell familija, odlično i napisan i nacrtan strip. Prelep, ali prelep strip  :)

Pjerooo

Drugar mi je pozajmio ovu knjigu, znajući da gajim velike simpatije prema arapskom svetu i pustinjama. Dok ju je opisivao, činilo se kao da će to biti pun pogodak.

Avaj... dugo mi neki strip nije bio ovoliko naporan.

Priča je dozlaboga dosadna, posebno tokom prve trećine albuma (50-60 stranica) dok radnja bolno stoji u mestu. Nakon toga postaje podnošljiva, iako i dalje mršava po pitanju sadržaja. Ne znam kakav je književni predložak, pa ne mogu da sudim o kvalitetu adaptacije, možda Plessix nije tu ništa kriv.

S druge strane, za crtež je on u potpunosti odgovoran, ali i tu ima mnogo problema, iako bi na prvi pogled strip trebalo da briljira na tom polju. Crtež je izuzetno detaljan, divno obojen i veliki broj kadrova je dupke pun 'sporednih' sadržaja koji se odvijaju paralelno s glavnim tokom priče (najočigledniji primer su one muve i njihovi doživljaji). Međutim, na ovom formatu se to teško 'čita'. Možda bi na većem formatu sve funkcionisalo bolje, ovako je prosto zamarajuće. No, nije format kriv za sve. Čini se da ovakav crtež više pogoduje statičnim ilustracijama u nekoj dečjoj knjizi nego stripu koji traži određenu dinamiku, a Plessix često ume da odmogne odabirom vrlo čudnih rakursa (recimo, tanki horizontalni ili vertikalni štraftasti kadrovi u kojima njegov crtež i kolor dodatno otežavaju posao čitaocu).

Bilo kako bilo... ne pamtim da sam davno čitao ovako dosadan strip. Nažalost, preporuka da ga zaobiđete.

broj1

Pa dobro ali ipak se nadamo domacem izdanju u vecem formatu.

Jel ima drugar i vjetar u vrbama?

Pjerooo

Quote from: broj1 on July 07, 2024, 07:15:14 PMJel ima drugar i vjetar u vrbama?

Ima, al' sad znam za jadac  :D