Koji strip trenutno čitate ?

Started by *Old School*, October 25, 2010, 01:06:04 AM

Previous topic - Next topic

Elesar

Jedno od omiljenih hipotetickih pitanja kojima gnjavim sve ljude oko sebe je: nasu planetu za 3 dana udara katastrofalni meteor, svi nestajamo - sta cete uraditi tokom ta 3 dana?
Naslusao sam se razlicitih odgovora (od vozikanja po kanskoj rivijeri, tipicnih izjava ljubavi onima kojima se to nije smelo, bivanja sa najblizima, samoubistva, povaljivanja kompletne ruske javne kuce, itd.).

I to je ono sto vidim u Ikigamiju - ljudske reakcije u granicnoj situaciji, kada je vec ionako sam zivot ogranicen. Koja je to linija koja nas razdvaja od zveri? Koliko imamo snage da se uzdignemo kada smisla vise nema?
Sjajna postavka, ojacana jos boljim scenarijem - bez patetike i filozofiranja vam se kao citaocu postavljaju mnoga pitanja o zivljenju i umiranju - i razlicitim rezonerskim zavrsecima (iako su zavrseci formalno svim junacima isti, jelte).
Crtez podjednako prijatno iznenadjenje, ne stepuje po svim taktovima mange.
Jedino to malo klimavo stamparijino zezanje sa otiskom, ali ispravljeno je u drugom tomu.

Prijatno iznenadjen. Vrlo, vrlo prijatno iznenadjen.
Vader: Ante i Ibra nemaju pojma!
Ko je sledeci na meniju?

Elesar

Beleske za jednu ratnu pricu
Ponovo procitao, ovaj put u nasem prevodu. 'Bem ga, ili je do moje katastrofalne percepcije sta je pisac hteo da kaze ili do benevolentne ravnodusnosti spram onako lakonskog (lenjog) crteza, tek, slabo mi je. Poenta je tu negde, ali mi je bleda, smucena, nefokusirana.
Brljav strip.

Ko je sledeci na meniju?

Elesar

5000km/s
Ovde vas prvo povuce moto (sve vec receno u njemu, samo vam se razvija film nadalje), pa onda crtez. A Fiorov crtez je u pojedinim kadrovima interdisciplinaran - filmski ekspresionistican, u par njih knjiski introvertan i lirski, vecma stripovski linearan i jasan, zabiberen muzickim ponavljanjem i regresijom. I prica koja je mozda prica vecine nas, izgubljene pa vracene (ili tripovano vracene) ljubavi, gde smo, sta smo, nigde smo. Retko sta ide na bolje, i tonemo u privide i ravnodusnosti. Mladalacka ljubav dvoje klinaca, koji ne sumiraju zivote kad se ponovo sretnu, svaki sa svojim tovarom, ali ih prozivljavaju iznova. I svi uvek u takvim trenucima posegnemo za prosloscu, najlakse je. Lepsa je, leprsavija, ne zvoni toliko optereceno.
Promisljanje zivota, ljubavi i smrti - tri fundamenta naseg bivljenja i bavljenja - tema je ovog jako dobrog stripa (poput Potocica, Lucinog pogreba, Svagdanje borbe...), i uvek ga je dobro imati ponekad umesto ogledala.
Ko je sledeci na meniju?

Elesar

Ledeno doba(r)
Kako je dobro procitati ovako s vremena na vreme blesavu opicenost, i to u onom najpozitivnijem smislu! Naizgled smesna postavka (ljudi iz daleke (a bliske nam?) postapokalipticne buducnosti rovare po ostacima i naslagama nase civilizacije, potpomognuti genetski modifikovanim psima) sa gorkim zakljuccima (to kako oni na osnovu artefakata koje nalaze sude o nama i procenjuju nas).
Znanje je krhko, jos manje umetnost, a poruka ili vrednost koje imaju, za par godina - a kamoli generacija - bice nikakva. Ili naopaka.
I tu se autor savrseno snalazi, koristeci genijalnu mimikriju cuvenih umetnickih dela koje junacima stipa sluze poput kamena iz Rozete: desifrovanje nas sada i nas nekadasnjih. Jos jedan dokaz da je istorija samo puko naklapanje i nagadjanje potomaka na osnovu spisa ili crteza koji vise nemaju onaj smisao koji su imali u trenutku dok su stvarani.
Kratko, ali slatko delce. Preporuka.
Ko je sledeci na meniju?

nemanjapunk

Procitao Mali Nemo I i II tom.

Sto se mene tice,ovo delo je u najuzoj konkurenciji za strip izdanje godine.Magicno,bajkovito,snazno uz ziv i neponovljiv vizuelni izraz Mekeja! Mali Nemo ima sve ono sto cini jedan strip besmrtnim biserom devete umetnosti. Prosto sam zatecen da nesto sto je napisano i nacrtano pre vise od jednog veka moze imati takav sjaj i takvu svezinu kakvu Mali Nemo poseduje.

Mekej nas uvlaci u jednu ludu avanturu sa Nemom,nestasnim decakom koji iz noci u noc pokusava da se domogne carstva svemocnog Morfeja i postane prijatelj male princeze,a dete u vama,jedva ce cekati da uroni u prelepe i raskosne kadrove koji se nizu iz jedne nedeljne table u drugu,i sa nestrpljenjem cekati ishod njegovih beskonacnih avantura. A  iskreni osmeh ce vam izmamiti svaki put kad se nesto ispreci na putu nasem junaku i vrati ga nazad u njegov krevet(ili ispod njega  :)),neretko pracen glasom uplasenih ili iznerviranih roditelja.

Da Nemo ne bi bio potpuno usamljen u jalovim pokusajima da se sto duze zadrzi u Zemlji Snova,tu je Flip,levo smetalo i dezurni bezobraaznik,redovni pratilac Nema u kasnijim avanturama(kroz II  tom) kao i jos sijaset zivopisnih likova koji ovo stripsko remek-delo cine tako neodoljivim. I da ne bi samo dete u nama zadovoljilo zedj za avanturom,Mekej provlaci dosta drustvenih tema kroz neke od svojih tabli,dajuci nam mogucnost da se za momenat zastanem i razmislimo. Rasna nejednakost samo je jedna u nizu i najupecatljivija koju sam uocio.Takodje,pred kraj II toma,krece interesantna prica kad Nemo sa Flipom zavrsi u cirkusu/zoo vrtu.

Hteo bih posebno jos jednom da spomenem onaj prelepi crtez koji gotovo iskace sa stranica i cini da se nanovo odusevljavate svemu onome sto je masta autora tako savrseno prenela na papir.

Prevod i adaptacija su jos jedna stavka koja,po meni,zasluzuje posebnu pohvalu jer je likove ucinila zivotnijim,prijemcivijim,pa cete,i pored totalno naopake naravi obozavati Flipa kao i smetenog doktora Pilulova.  

Prelepo delo,klasik po definiciji te reci i delo za koje bez razmisljanja moze da se kaze da je za sve od 7 do 107 godina.Ja sam iskreno uzivao i verujem da cete,ukoliko bez predrasuda pridjete Nemu, biti jako zadovoljni sto ste mu dali sansu.

Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try. H.S.

ness1602

Neverovatno dobar strip, Walt siri pricu samo tako. Vraca se Beta Ray bill

CIA niggers

Pjerooo

Dugo sam izbegavao citanje ove graficke novele.U startu je bilo jasno da nema nikakve veze sa Alek Holandom - kako pravim, tako ni sa onim cuvenim sveznjem grancica koje zamislja da je Alek.Retke recenzije koje se mogu naci su uglavnom bile mlake, te je spoj svih tih okolnosti rezultovao odlaganjem citanja.Ali eto, lenje jutro, tisina u kuci i konacno dovoljna kolicina volje i znatizelje da se ovaj naslov overi.

Iako je pomenuto da ova g.novela nema veze sa Alekom i Mocvarkom, dodao bih jos i da skoro nema nikakve veze sa kompletnim univerzumom Swamp Thinga.Ovde naslov prakticno sluzi da prokrijumcari jednu pricu koja je svoje mesto tesko mogla da nadje u nekom serijalu ili u formatu g.novele koja bi nosila neki nov, nepoznat naslov.Ruku na srce, ipak ima tu nekih elemenata koji povezuju ovu pricu sa ST svetom, ali su oni tu onako - na kasicicu.Tek toliko da se opravda stampanje poznatog naslova na prednjoj korici.

Ako je citalac u stanju da predje preko svega toga i prepusti se prici, ne verujem da ce biti razocaran.

'Roots' je smesten u jedno sasvim obicno americko selo 1943.godine, i paralelno prati vise likova.Tu su Te, lokalni blago 'usporeni' crnac i moralno uporiste ove price, zatim mali Rej Edvin i njegova porodica, i svojevrsni glavni lik ove price, Edvinov otac Aaron Hayley.Ah da, tu je i sam Djavo, duboko ukopan u korenje jednog drveta, i on ce pokusavati da kusa Tea i Aarona tokom cele price.Djavno naravno ne bi bio to sto jeste da nema i motiva zmije, koja deluje kao produzena ruka njegove volje.

Sve sto se moze ocekivati od americkog sela je ovde zastupljeno - rasizam, nemastina, porodicno nasilje, lokalni probisveti, preljube i teski rad.Najveci deo price nam pripoveda Aaronova cerka, koju skoro nikada ne vidimo direktno.Ona prica o svojoj porodici, a najvise o ocu.Aaron je bio nasilan prema supruzi i sinu, ali nikada prema svojoj kceri.Kasnije cemo videti i razloge njegovog nasilja, koji iako ga ne opravdavaju, ipak mogu da probude odredjenu dozu empatije prema ovom tragicnom liku.Rejevu porodicu i Tea pratimo u jednom narativu, dok u drugom provodimo vreme sa mrtvim Aaronom, koji je kao pilot poginuo u ratu na Pacifiku.Njegova porodica nije znala sta se desilo sa njim, jednog dana on je prosto nestao, tj.pridruzio se vojsci i ucestvovao u ratu, sto je potez koji itekako ima smisla kada uvidimo razlog njegovog besa kasnije u stripu.Cim je nestao, njegova supruga je odvela decu daleko od kuce i zapocela novi zivot.

Na selu, mali Rej pocinje da se druzi sa Teom, koji polako postaje prijatelj porodice, i cak spasava Rejevu majku tokom gadne oluje.U selu su naravno i lokalne protuve u vidu porodice Butchie, koju cine otac i dva mala sina, koja su njegova slika i prilika.Klinci ce praviti nevolje u skoli (gde predaje Rejeva majka), i naivne i ozbiljne (odsecanje kravlje glave), a otac ce kao teski rasista zagorcavati zivot Teu, jer mu posebno smeta sto on provodi vreme sa belom porodicom, a spreman je da organizuje i linc.

Za to vreme, mrtvi Aaron pocinje da se menja, i on je zapravo srce ove price.Tek u smrti i uz pomoc jednog misterioznog lika, on se suocava sa samim sobom i pobedjuje bes koji mu je unistio zivot.Dve stvari su posebno zanimljive ovde - prva je da nije Green izvrsio transformaciju Aarona, vec je to ucinio jedan drugi lik (onaj misticni), a druga je da sem fizicke transformacije koju dozivljava svaki Swamp Thing, Aaronovu prati i transformacija licnosti.On se kompletno menja, i kao zemljani elemental (na kao avatar) hrli kuci da se iskupi.

Sve dalje bi bili teski spojleri :)

Ovu novelu ja napisao i slikao John Muth, a nasi citaoci ce imati prilike da njegov rad vide u Moonshadow-u, koji cemo dobiti u izdanju Darkwooda.Vizuleni uradak je svakako za klasu iznad pripovedackog, i ponajvise je zasluzan za drzanje citaoceve paznje.

Kao sto rekoh, ova prica moze da se posmatra kao potpuno samostalna i skoro nevezana za ST kontinuitet, ali je ona ipak i tu nasla svoje mesto zahvaljujuci Scott Snyderu.Priznajem da bih propustio ovaj detalj da juce i danas nisam nanovo citao 'Raise them Bones', prvi ST trejd u New52.Tu se pojavljuje jedan od Alekovih pretodnika na duznosti avatara, koji mu tokom upoznavanja pominje da je poginuo u ratu kao pilot, pre nego sto je postao avatar, a inicijali su mu 'A.H.' :)  Super je sto je Snyder povezao ovu novelu sa ST kontinuitetom, i cak nam prikazao i Aaronov konacni kraj.

Za kraj bih izdvojio odlicnu Teovu recenicu, kojom je odbrusio Djavolu:
"I reckon havin' nothin', don't mean I don't know what's right"

stbojan

Ljubav i Rakete 1 - Juha za slomljena srca (Fibra)... genijalno uradjeno... sjajan strip... nacin na koji je sve docarano, ljudi i njihovi karakteri, sam "grad", atmosfera, nacin zivota, medjusobni odnosi... je ustinu fenomenalan... totalno sam uzivao u prvoj knjizi, verujem da cu i u preostale tri...
The devil's paintbrush holds just one color...

Shuckey

Quote from: stbojan on December 15, 2013, 07:07:10 PM
Ljubav i Rakete 1 - Juha za slomljena srca (Fibra)... genijalno uradjeno... sjajan strip... nacin na koji je sve docarano, ljudi i njihovi karakteri, sam "grad", atmosfera, nacin zivota, medjusobni odnosi... je ustinu fenomenalan... totalno sam uzivao u prvoj knjizi, verujem da cu i u preostale tri...

Je, prvi susret sa ovim je bio u Q strip magazinu, par pričica. Prve dvije knjige sam davno posudio iz knjižnice - 'Juha' mi se toliko svidjela da nisam ni čitao drugu knjigu 'Juhe' (odn. treću Fibrinu knjigu 'Raketa'), rekoh sebi ovo kupujem. Ali nikako da dođe na red... Beto je car, počevši od osnovnog pripovijedanja stripom - npr. likova ima mali milijun, a svi prepoznatljivi iz prve, pa onda suptilno podsjećanje na imena likova dovoljno često da čitatelj ne zaboravi... Majstorstvo, zna posao. Ali naravno da je priča i likovi ono što je najsuper. Ljubav na svakoj sličici!

A što se tiče prve Jamiejeve knjige 'Raketa' (tj. druge Fibrine knjige), to sam pak vratio u knjižnicu pročitano do pola. Ali molim uzmi u obzir da sam a) u to vrijeme imao čudnu fazu prenapušavanja prije čitanja stripova i b) da ljudi mahom kažu da su Jamie i Beto podjednako odlični te da samo treba pregrmiti prvu polovicu prve Jamiejeve knjige i da onda postaje bolje.

Ajd javi kakva ti je 'Mehaničarka Maggie'. Ako valja, pomoći će mi da opet probam, ovaj put sa malo više strpljenja. :-) Osjećam se spremno.
Hrvoje Bratanić AKA Shuckey AKA Crtowat AKA No-Fun

stbojan

Meni sve cetiri knjige stoje preko godinu dana i cekaju na citanje.. sada se nekako zalomilo... i kao sto rekoh prva je genijalna...
Posebno ako se uzme vreme kada je radjeno i kontekst (pomaze kraci propratni tekst na kraju)..

Sto se tice likova, oni su toliko dobro "razradjeni" i jos bolje i na neki "dozirani" nacin predstavljeni... da je dozivljaj tokom citanja kao da uistinu postoji neko "slicno" mesto sa slicnim likovima i dozivljajima... dosta "zivotno" prikazano... i ovo sto pominjes oko podsecanja je apsolutno tacno... taman se malo pogubim ko je ko i bas u tom momentu sledi "podsecanje" na odlican nacin... price su sjajno "povezane" u celinu i odrazavaju nacin zivota u Palomaru i medjusobne odnose zitelja...

Krenucu ubrzo sa trojkom pa posle ide Mehanicarka... cuo sam i ranije da je kec ipak najbolji, ali mi to nece smetati da sa uzivanjem ispratim dogadjaje do kraja... javljam svakako utiske...
The devil's paintbrush holds just one color...

Anto

LJ&R
evo mojih utisaka koje sam napisao na scom-u:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=37073&whichpage=1

Beto me je oduvao sa Palomarskim pričama i meni su one genijalne, a i Haimeovi stripovi sa Megi i Hopi su jako dobri.

Shuckey, i mene je smorila prva polovina Haimeove prve knjige, a nakon toga ulaziš u štos.

Ljubav i Rakete  sa punim pravom imaju status kultnog stripa.
Dajte Ralph Azhama u Perle!
Može i u Stripoteku.

Zeljkoblejz

Odlicna epizoda. Vrlo dobro uradjene scene bitki!

Shuckey

Wostok & Grabowski - Devedesete

Upravo kao što sam i očekivao - underground uz rijetke primjese smisla, lijepo za pročitati. Opća kultura i tako. Konzumirati u malim dozama.

Tora Torapa

Opako dobar Spirou. Dvoumio se oko kupnje, ali na kraju kupio "oštećeni" primjerak na Interliberu. Zaigrano, tehnologija, mašta - sve kako treba. Jako mi se svidio album.

Najbolje od Madcapa

Bili su ti neki tipovi u gradu Križu u Hrvatskoj (Google Maps) i namnožiše dečki tri četri broja fanzina 'Madcap' u najbližoj fotokopiraoni. Sad imaju tvrdo ukoričenu knjigu A4 u super opremi. Ni po čemu posebni autori, dvije tri dobre ideje, sve jako bez veze. U predgovoru se u između super zanimljivih anegdota (jednom sam na koncertu vidio Kordeja!) našla i pričica o Đuri. Ako sam dobro zapamtio, Macan u Q10 isto spominje Đuru koji je desetljećima slao stripove okolo naokolo raznim magazinima, časopisima, fanzinima i SOUR-ima a da ga nitko nikada nije objavio. Čak i Madcap sakati dulji strip i objavljuje samo jednu tablu. :-/ Nije reprizirana u A4 tvrdim koricama. Jebi ga, Đuro.

Giacomo C Integral 1 by Bookglobe

Jaaaaaaako ugodno iznenađenje i sjajan strip. Na kraju sam se još i nasmijao par puta. Izvrsna stvar.

Ma daj! by Josip Sršen

Sve vec pročitano u realnom vremenu. Dobro izdanje, dostojno.

Planet Hulk

Bolje od očekivanja. Solidno.

W.E.S.T. by Perle

Filmskije no stripskije, ali odlično. Super tempo cijelo vrijeme, a fino teče. Jako dobro.

Pamtite Perl Harbor by Perle

Više stripskije od W.E.S.T.-a, ali mi se manje svidjelo. I dalje vrijedno kupovine, nije da je loše. Nimalo.

Dick Long 2 by Štef & Macan

Urnebes. Vrhunski!
Hrvoje Bratanić AKA Shuckey AKA Crtowat AKA No-Fun

Elesar

Ko je sledeci na meniju?

Grujah

Joe Hill/Gabriel Rodrigues
Locke Key - Alpha #2.

Ah, poslednji broj. Tearjerker, naravno.
Nije mi toliko legao, pomalo mi je "vestacki", ali i cekao sam tipa 6 meseci od proslog broja da procitam ovo pa sam malo i pozaboravljao stvari, mora se sada procitati cela 6. knjiga cela.

Serijal kao ceo izuztetno dobar modern horor/fantasy, mislim da sam ja (i drugi) vec pisao dosta o njemu tako da cu da stedim reci ovde.

Harley Quinn #1 (NEW 52)
Conner/Palmioti

Harli je, once again, on her own. Poput njenog starog serijala iz starog unija (koji je bio zabavan).
I... Hijene Bud and Lou su nestale negde u cepanju novog unvierzuma, ali zato sad Harli ima jazavicara i hrcka sa kojim vodim unutrasnji dijalog (BLJUV).
Harli napusta Gotham, ide na Coney Island gde je prakticno "vlasnica" freak-showa, i pritom juri poslove da plati racune (i bezi od bounty huntera). Kako je moglo biti, ovo je dosta zanimljiv obrt i, ne verujem da ovo pisem.. obecava. I dalje nema TAS kostima ali izgleda najmanje kurvanjski u poslednjih X godina.
Naravno gratuitous panty/boob shots galore, ali ono, nije kao da nisam ocekivao. :/

+ Harli Quinn #1 (tj. Detective Comics 23.2, Villan's month).
Bljuv na svaki Harli oridzin u kojem je Dzoker samo prolazni lik na tipa 2 ipo stranice. S/M scena sa J. jos i jedina ok stvar, ostalo (eksplodirajuci gemboji?) je glupo, origin je iz nekog razloga promenjen i Harli takodje vise nije cutey-pie obsessively  crazy vec psychotic-bitch crazy. Ne, to nije ono sto zelim da citam.

E da, otkako sam babasao na Sunstone koji je me odusevio, uzeo sam da citam i gomilu preporucenih Webcomica, trazeci nesto sto valja.

Nesto kroz sta sam prosao:

Destructor
Haunter

Ovo ide u kos, oba pokusavaju da odustvo ikakve prica, radnje i smisla zamene zanimljivom arty-fartsy vizuelnom prezenacijom. It does not work.

Face all red

Ovo svi hvale zbog creepy atmosfere (koju ja ne vidim) i horor price (koja nema smisla) i u principu losije od prosecnog Dilana. Doduse svega 10 strana pa se da procitati.

Ovde stavljam sliku jer je za razliku od prethodnih par dosta dosta dobro :D

Nimona
Polu-humoristicki fantazy? Tvrdja-like?

U svetu koji je neobicna fuzija modernog i srednjovekovnog, zlikovac (?) strogog moralnog koda se bori protiv (totalaristicke) vlade. U borbi mu se pridruzuje devojcica, pankerka-shapeshifter. Stilisticke i vizuelno strip je dosta zanimljiv i gotovo unikatan, prica i karakterizacije likova su zacudjujuce kvalitetni - jednom recju  (okej, dvema recima) prava poslasica. Podseca na Tvrdju, ali tvrdja ima drugaciji, britkiji humor.

Blood Stein

Ovo pokusava da bude cutesy komedija i creepy horor u isto vreme, naravno ne uspeva u tome i zadrzava se samo na prvom (cutesy komedija). Tipizirana webcomic karakterizacija likova / humor, ali ako nista drugo dosta zabavno, a light read.

Takodje posecujem ovaj sajt:
http://blog.mangamagazine.net/
nadajuci se skrivenom dragulju ali je apsolutno sve na sta sam naleteo totalni mangaka-wannabe garbo i nevredno pomena.