Zagor u narednom periodu...

Started by Dobrica Cosic, January 19, 2019, 03:50:52 PM

Previous topic - Next topic

Dobrica Cosic

Zagor, najdraži i jedan od najdugovečnijih serijala polako se približava broju 700 redovne serije i sedmoj deceniji svog postojanja, sto je svakako rezultat vredan pažnje, s obzirom da je bukvalno obeležio živote mnogih od nas. Tema ovog topika jeste ta redovna serija i brojevi od 600 - 700 u okviru iste. Deo tih brojeva je objavljen u Italiji, deo je u izradi, na ovim prostorima se obično malo kasni. Pitanje je sta očekujete od epizoda koje će obeležiti ovaj period, da li ste zadovoljni najavljenim pričama i u kom pravcu bi serijal trebao ići u budućnosti?

Evo i najbitnijih priča tog perioda:

ZGR 616/618 U potrazi za Rakosijem
ZGR 618/620 Na ledenom severu
ZGR 621/622 Kromov glasnik
ZGR 623/625 Povratak samuraja Takede
ZGR 628/630 Smirnofova osveta
ZGR 631/633 Povratak Blondi
ZGR 634/636 Tandermanovo ludilo
ZGR 638/640 Ljudi zmije
ZGR              Monument vally
ZGR              Helingen 9
ZGR              Tama nad Golnorom
ZGR              Kandraksov povratak
ZGR              Povratak Supermajka
ZGR              Povratak crvenog strelca
ZGR              Povratak Tkača
ZGR              Vampiri u Londonu
ZGR              Transilvanija
ZGR              Samarcand
ZGR              Zagor(Beogradska priča)

koze123

Sve što vidim ovde je 'povratak ovog, povratak onog'. Ponestalo im ideja.  ;D Iako se radujem Rakošiju.

Dobrica Cosic

Quote from: koze123 on January 19, 2019, 07:25:07 PM
Sve što vidim ovde je 'povratak ovog, povratak onog'. Ponestalo im ideja.  ;D Iako se radujem Rakošiju.
Delim tvoj stav povodom Rakošija koji mi je oduvek bio najzanimljiviji lik serijala i naravno omiljeni Zagorov neprijatelj. Moram da ti priznam da smatram da je Dela Monika oskrnavio ovaj lik i kontinuitet prva dva susreta. Tome je doprineo i Bozeli naravno. Jednostavno Monika nema taj mračni crtež kakav je potreban ovim pričama. On nas čeka ponovo od maja 2019. godine u ovoj trodelnoj priči i nadam se da će biti ipak zadovoljavajuće. E sada, peti susret je navodno petodelan, sto je svakako pohvalno, istina iz dve storije sa dva različita crtača. Monika i ''Londonski vampiri'' i ''Transilvanija'' i Venturi. Ova storija ovako najavljena ima sve preduslove da bude epska i najveća u serijalu dugom skoro 60 godina. Sve je tu, London, mističan i obavijen maglom, Transilvanija, tajanstvena i sakrivena u gustoj vegetaciji. Evropa, stari kontinent pun tajni i Rakosi, sada već legendarni neprijatelj. Čitavih 500 stranica materijala na kojima se priča moze dobro ispričati. Monika me brine, a Venturi raduje. Verujem da će Venturi ovde da ''razbije'' jer ima snage da predstavi vampirsku priču mnogo mračnije. Recimo da sam siguran jer je to nagovestio sa kolorom o Fišlegu. Odlična atmosfera.

boss52

Venturi da stoji u stavu mirno i gleda preko Dela Monikinog ramena dok ovaj crta, možda nešto i nauči.
From the rockin' of a cradle to the rollin' of the hearse
The goin' up was worth the comin' down

Dobrica Cosic

Quote from: boss52 on January 19, 2019, 08:06:39 PM
Venturi da stoji u stavu mirno i gleda preko Dela Monikinog ramena dok ovaj crta, možda nešto i nauči.
Ne znam, meni se Venturijev crtež svidja, pogledaj ga u Velikom Belconiju ili u Fišlegu. Jasno, cisto ali ne i sterilno. Monika na momente karikaturalan.

StripBĐ

Quote from: Dobrica Cosic on January 19, 2019, 03:50:52 PM

Evo i najbitnijih priča tog perioda:

ZGR 616/618 U potrazi za Rakosijem
ZGR 618/620 Na ledenom severu
ZGR 621/622 Kromov glasnik
ZGR 623/625 Povratak samuraja Takede
ZGR 628/630 Smirnofova osveta
ZGR 631/633 Povratak Blondi
ZGR 634/636 Tandermanovo ludilo
ZGR 638/640 Ljudi zmije
ZGR              Monument vally
ZGR              Helingen 9
ZGR              Tama nad Golnorom
ZGR              Kandraksov povratak
ZGR              Povratak Supermajka
ZGR              Povratak crvenog strelca
ZGR              Povratak Tkača
ZGR              Vampiri u Londonu
ZGR              Transilvanija
ZGR              Samarcand
ZGR              Zagor(Beogradska priča)

Nešto sam od ovoga čitao, neću reći gde!  [grin2]  Od onoga što nisam čitao, po naslovu, privlači me, "Tama nad Golnorom", "Kandaksov povratak" (prvi i treći susret sa Kandraksom je bio super, tako da ne verujem, da će ovaj susret dostići kvalitet ranih epizoda, ali ipak se nadam da će ovo biti dobra priča).  Supermajka, nikad nisam mnogo gotivio ("Provala" i "Lanac saučesnika", dobre su priče ali ne zbog Supermajka), tako da me ne raduje njegov povratak.  "Vampiri u Londonu" zvuči super (mislim da je London iz 19 veka, sa mračnim ulicama, viktorijanskom stilu  idealno mesto za priču o vampirima, ja sam u jednoj poruci u temi o Dampiru upravo zamerio što se radnja Dampira dešava u sadašnje vreme).  Beogradska priča, zvuči super, ako uzmemo u obzir koliko je Zagor popularan "od Triglava do Vardara", red je da nam malo "dođe u goste".

boss52

Quote from: Dobrica Cosic on January 19, 2019, 08:12:12 PM
Ne znam, meni se Venturijev crtež svidja, pogledaj ga u Velikom Belconiju ili u Fišlegu. Jasno, cisto ali ne i sterilno. Monika na momente karikaturalan.

Meni je opet, Dela Monika prirodniji. Ima onih par epizoda Mister Noa pre broja 200 koje je razvalio.
From the rockin' of a cradle to the rollin' of the hearse
The goin' up was worth the comin' down

Mhejl

svi zagorovi crtači fušare u zadnje vrijeme, barem sam takav utisak stekao kao laik, uz naravno solidnih 50-60% crtačkog staffa koje čine odroni tipa mangiatinija, braće casaro, sediolija, itd. Mislim da sam istinsku averziju prema zagor redovnoj seriji i buratinijevom zagoru počeo da razvijam tek kada su se zaredali radovi mangiatinija i sediolija.

dela monika je bio dosta bolji u ranijim radovima na serijalu, mada je uvijek solidan, a i daju mu relativno normalne priče da crta (poput kaponeovog maxija, vampira, itd.). od novijih dodataka crtačkoj postavi izdvaja se barison, pravo je osvježenje. zanimljivih crtačkih radova ima i u onome maksiju (kod nas odabrane priče) - "priče iz darkvuda", tu se vidi kakav bi dašak svježine bila vizuelna modernizacija serijala spram levata koji danas crtaju zagora. zabilježiti barisonov specijal "buđenje", koji bi bio mnogo bolja priča da bure umije da piše i napravi horor, a ne detektivsku priču.

možda najveći blam jeste obožavanje vernija od jednog dijela publike, čovjeka čiji je životni cilj da loše kopira ferija.
Očevu sobu krase gusle stare i crno-bijeli tv...
njegov kapital su gomile knjiga, ideje i problemi

Dobrica Cosic

Plamena lobanja/Na krilima noći/Horde zla mi je najdraža Zagorova priča ikada, najlepše sećanje na detinjstvo.
Dugo je ova priča bila završena, medjutim, došla je i ona na red u stripu Zenith 666 koju će VČ objaviti za par meseci.
Taj povratak u Golnor je zaista bio nepotreban jer nema težinu, više na njega gledam kao na neki revijalni osvrt.
Ovaj najavljeni povratak u Golnor - ''Tama nad Golnorom'' me raduje posebno, očekujem dobru atmosferu, dužu priču, iako se ne zna broj stranica još uvek. Očekujem susret sa starim znancima ali iskreno i Buratinijevo tumačenje(a što da ne)jer je mnog toga ostalo nedorečeno.
O crtaču Piciniju ne znam mnogo, nisam video njegov crtež nigde sem na najavljenoj tabli, ali nadam se da će pogoditi mračnu atmosferu.
Koliko znam priča ide u Italiji navodno krajem 2020. godine ili možda početkom 20121. godine. Iskreno se nadam da je Buratini neće upakovati u neki maksi jer će biti u toku evropska odiseja, ovakvoj priči mesto je u redovnoj seriji.

Ljuba XO


manhunter

Quote from: boss52 on January 19, 2019, 08:06:39 PM
Venturi da stoji u stavu mirno i gleda preko Dela Monikinog ramena dok ovaj crta, možda nešto i nauči.

Della Monica je jedan od najboljih crtača ikada u Bonelliju, ne samo kod Zagora. Porediti amatere kakav je Venturi sa njim je smešno.
I am legion. I do not forget. I do not forgive.

http://www.babylonsongs.com

boss52

Quote from: manhunter on January 20, 2019, 07:07:09 PM
Della Monica je jedan od najboljih crtača ikada u Bonelliju, ne samo kod Zagora. Porediti amatere kakav je Venturi sa njim je smešno.

Pa to sam i rekao.
From the rockin' of a cradle to the rollin' of the hearse
The goin' up was worth the comin' down

manhunter

Quote from: boss52 on January 20, 2019, 07:20:51 PM
Pa to sam i rekao.

Pa znam samo sam hteo da se složim sa tobom. [cool2]
I am legion. I do not forget. I do not forgive.

http://www.babylonsongs.com

boss52

Quote from: manhunter on January 20, 2019, 08:33:12 PM
Pa znam samo sam hteo da se složim sa tobom. [cool2]

Pa  [juznapruga2]
From the rockin' of a cradle to the rollin' of the hearse
The goin' up was worth the comin' down

Dobrica Cosic

Quote from: manhunter on January 20, 2019, 07:07:09 PM
Della Monica je jedan od najboljih crtača ikada u Bonelliju, ne samo kod Zagora. Porediti amatere kakav je Venturi sa njim je smešno.
Pretenciozno, moja zamerka je da nema sposobnost da iznese price sa mracnom atmosferom onako kako bi mozda trebalo. Mislim da je na tom terenu Venturi daleko bolji. Mislim da će imati i problem sa crtanjem Londona, mada je imao solidan prikaz istog u VČ 11-14.