Zlatna Serija - Lunov Magnus Strip, ZS/LMS, Dnevnik, Novi Sad

Started by broj1, October 09, 2010, 03:07:15 AM

Previous topic - Next topic

broj1

propustio sam LMS 981 liga pravde (YU BLEK) .. i eto i dan danas mi fali  [lol2] [love2] [rock3] (imam ostale lms bleke iznad broja 400)

Digging Bill

Quote from: broj1 on February 22, 2011, 11:42:39 PM
[welcome3] Digging Bille
Da li si kupio ZS 312 i 313 sam na kiosku?.. ako jesi si medju veteranima na ovom sajtu  [sign-good]

hm veoma moguce je da si ih sam kupio posto su po nekim podacima ti stripovi izasli
ZS 312 JIMI GITARA 25.06.1976.
ZS 313 PRIČA O KOMANDANTU MARKU 02.07.1976.

Dakle sad nemas uopste vise ZS/LMS?

Ja sam prve ZS/LMS kupovao tek 1985/1986  [embarrassed2] [facepalm3] [lol2]


Pa sad imam vec 40 godina. Dzimija je kupila moja starija sestra, a Marka ja. Tako da mi je Prica o Komandantu Marku verovatno prvi strip koji sam kupio, osim Mikijevog zabavnika naravno.:)
Naucio sam da citam mozda pola godine ranije.
Hvala na dobrodosluici
In the land of the blind, the one-eyed man is King
http://zagorijana.blogspot.com

Digging Bill

Izvinjavam se zbog pogrešne upotrebe komandi i spajanja citata sa novim tekstom. Nisam baš nešto visio na forumima.
In the land of the blind, the one-eyed man is King
http://zagorijana.blogspot.com

Digging Bill

Imam baš Džimija Gitaru, ali neki krš primerak kupljen na buvljaku pre osam - devet godina. I još desetak loše očuvanih. Stoje onako. Zamenio sam ih novim Ludensovim izdanjima.  [big-sorry]
In the land of the blind, the one-eyed man is King
http://zagorijana.blogspot.com

Rider of the lighting

Hmmmmm da malo povratim temu.Imam neki almanah Zlatne serije iz devedesetih nesto kao A4.Od stripova je unutra Superman i jedna epizoda Marka.Znate li mozda koji je to br.?I da,kakav je taj Dzudas ako je neko citao?
Heavy boots of lead,fills his victims full of dread,running as fast as they can,Iron man lives again

Admin

Quote from: Rider of the lighting on March 27, 2011, 02:49:37 PM
Hmmmmm da malo povratim temu.Imam neki almanah Zlatne serije iz devedesetih nesto kao A4.Od stripova je unutra Superman i jedna epizoda Marka.Znate li mozda koji je to br.?I da,kakav je taj Dzudas ako je neko citao?

http://www.darkwood.co.rs/strip-arhiv.html?publisherID=174&editionID=172&edition=Strip+Zabavnik+Almanah+%28Dnevnik%29#cxList
Moramo izgledati kao da znamo šta radimo!

Rider of the lighting

Heavy boots of lead,fills his victims full of dread,running as fast as they can,Iron man lives again

lixon

Quote from: Rider of the lighting on March 27, 2011, 02:49:37 PM
Hmmmmm da malo povratim temu.Imam neki almanah Zlatne serije iz devedesetih nesto kao A4.Od stripova je unutra Superman i jedna epizoda Marka.Znate li mozda koji je to br.?I da,kakav je taj Dzudas ako je neko citao?
Mogao bih ja da ti odgovorim na to pitanje,ali nisam kompetentan.Imam sam dve epizode Dzudasa,i to jednu bez naslovnice.Mislim da je u pitanju kraci serijal (oko 16 Epizoda).Ova dva koja imam ukazuju da je sasvim OK i da zasluzuju reprint!

Rider of the lighting

Quote from: lixon on March 27, 2011, 08:17:26 PM
Mogao bih ja da ti odgovorim na to pitanje,ali nisam kompetentan.Imam sam dve epizode Dzudasa,i to jednu bez naslovnice.Mislim da je u pitanju kraci serijal (oko 16 Epizoda).Ova dva koja imam ukazuju da je sasvim OK i da zasluzuju reprint!
Svejedno hvala!Ja bih ga tesko uzimao u nekom kolekcionarskom obliku,ali u kiosk izdanju,sto da ne?Ionako sam se uzeleo malo westerna a VC usporio Texa [banghead3]
Heavy boots of lead,fills his victims full of dread,running as fast as they can,Iron man lives again

Villain

Људи да ли се неко сећа. Био сам клинац, тада сам имао неких 200-300 стрипова које сам редовно куповао. И ни 5 ни 6, мислим да у емисији "ипак се окреће"...приказују човека који је тада имао све LMS-ZS бројеве који су изашли ( бар 1500 комада). И као дан данас се сећам, да је причао како му се дешавало да му жена искористи неки стрип за потпалу па после јурњава на воз од једног до другог града да нађе тај број! A када су приказали сталажу....
Гледао сам овим редоследом  [shocked3]  [shocked2]  [hail2]

lixon

Quote from: Villain on April 03, 2011, 09:11:48 PM
Људи да ли се неко сећа. Био сам клинац, тада сам имао неких 200-300 стрипова које сам редовно куповао. И ни 5 ни 6, мислим да у емисији "ипак се окреће"...приказују човека који је тада имао све LMS-ZS бројеве који су изашли ( бар 1500 комада). И као дан данас се сећам, да је причао како му се дешавало да му жена искористи неки стрип за потпалу па после јурњава на воз од једног до другог града да нађе тај број! A када су приказали сталажу....
Гледао сам овим редоследом  [shocked3]  [shocked2]  [hail2]
Tu emisiju nisam gledao,ali sam uzivo video,vise puta,Maxovu kolekciju,koji takodje ima sve ZS i LMS,i koja takodje ostavlja bez daha,onako uredno slozena na policama!   [yeah2]

Sarguel

#101
Quote from: broj1 on October 09, 2010, 03:07:15 AM
Po nekim izvorima ove edicije su pokrenute:

ZS 15.01.1968
LMS 19.04.1968

"Tragicno" su se ugasile tokom 1993e godine.

Zlatna serija je bila dogurala do broja 1103 a Lunov Magnus Strip do broja 997.

Izdavac je bio Dnevnik iz Novog Sada.

Medju junacima koji su se pojavljivali u ovim edicijama pomenuo bi zagora, teksa, marka, bleka, mrnoa, mikija, telera, kena, tajanstvenog alana, dzudasa, trapera kerija, roki dzoa, zoroa i ivana karina.
(da li se neko seca jos nekih junaka?)
naknadno dodani: karabina slim, tim i dasti, bill adams, kočiz, met meriot

Za mnoge generacije ova izdanja su bila sinonim za strip.

Na ovoj temi diskutujte, prisecajte se, pitajte ako vas nesto zanima, dajte neku zanimljivu informaciju koja bi mozda i druge zanimala..itd itd.

Za pocetak bi se mozda mogao da javi neko ko je imao cast/priliku kupovati prve brojeve na kioscima? Ili jednostavno da svaki od nas kaze kad je on/ona prvi put dosao u kontakt sa ovim edicijama.

Kod mene je to bio slucaj negde oko ZS 780 i LMS 639.

Koliko ZS/LMS stripova imate vi? Ja ne znam tacan broj al trebalo bi biti negde oko 600-700 komada.

Sve u svemu pozdrav svima onima koji su i dan danas cvrsto vezani za secanja na ove lepe edicije  [sign-yourock]








Zlatna Serija - počeo sa 615 Glava Faraona Tutankamona (Kapetan Miki)
Lunov Magnus Strip - počeo sa 501 Trista Čuda (Veliki Blek)

Prije toga sam čitao neke starije epizode, prvi je igrom slučaja bio Zagor ali od ovih brojeva sam počeo redovno kupovati. Slažem se da su onda bili sinonim za strip i zvali smo ih romani. Čitao sam i ostala izdanja Dnevnika poput Strip Zabavnika. Onda je još bio legendaran Alan Ford a ja sam čitao i EKS prvo zbog Spider-Mana a poslije i zbog Cat Claw. Ostale stvari sam polako otkrivao i povremeno ih pratio ali ZS i LMS su uvijek bili glavni.

Od stripova koje sam imao sjećam se Zoroa. To je bilo u LMS-u negdje oko stotke a i Karabina Slim je neko vrijeme išao kao glavni junak a poslije samo kao dodatak. Imao sam i nešto Met Meriota ali taj mi baš nije bio neki. Jednostavno je bilo fora imati stare stripove pa se i to nabavljalo. Džudasa sam čitao skoro sve ali ne po redosljedu već kako sam nabavljao. Ako se netko sjeća prvih 11 brojeva Marti Misterije sa njim je išao i Đil, kauboj 20. stoljeća. jedan broj je bila naslovnica Đila pa drugi MM.

U tim dodacima bilo je svakakvih stripova ali ja se osim nabrojanih sjećam Goraka, Svemirskog Patroldžije i Princa Fantoma. Mark je imao posebno dobre dodatke: Tajanstveni Alan, Roki Džo, Traper Keri. Rahan i Dr. Žistis bili su legende Strip Zabavnika a mislim da su znali biti i u ZS/LMS kao dodaci. Bio je i Denis.

Najviše me mučio Bil Adams tj. Priče s Divljeg Zapada jer to je išlo bez ikakvog reda pa je bilo nemoguće pohvatati konce a za taj serijal je izuzetno važan kronološki redosljed. Tim i Dasti su junaci za kojima sam najviše žalio što ne idu redovno. S njima sam se upoznao kad sam počeo nabavljati starije brojeve pa mi bilo žao što ih nema više. Onda izašla neka epizoda u Almanahu koja je kronološki zadnja jer Tim i Dasti napuštaju vojsku. Poslije sam saznao da neke epizode uopće nisu objavljene a neke su išle po dva puta.

Danas nemam puno ZS i LMS a ovo što imam koristim za razmjenu jer imam prijatelje koji su dandanas ludi za tim. Čovjek npr. ima sasvim solidan i jeftin reprint Zagora u Extra seriji a on nabavlja te iste epizode u ZS i LMS što nije baš jeftino. Moj ujak kupovao od prvog broja i kad je prestao čitati valjda bacio, ne zna ni on. Samo se sjeća da je kupovao i da je išao i pisani roman Lun Kralj Ponoći. To mu nikad nisam oprostio a veli on: Jebi ga, to je bilo prije nego si se rodio. Srećom jedan rodjak nije bacao već ostavio na tavanu pa sam tako došao u posjed nekih brojeva ispod stotke. Imao sam oko 1000 ZS/LMS uključujući Martija , Dilana i Nika Rajdera ali se vremenom sve to ili rasprodalo ili završilo u kojekakvim razmjenama. Ne mogu reći da mi nije žao ali sad je gotovo. Ne da mi se sve to ponovo nabavljati niti imam toliko love. Dosta stvari se reprinta pa sam zadovoljan i s tim.

Malo smo danas razmaženi, bolje je bilo onda: roto papir, jeftinoća i bezbrižan čitanac. Neko vrijeme sam postao picajzla ali sam se izlječio od toga. Briga me za korice, otisak, boju, hrbat. Važno da mi strip nije u kupusu, da nije poderan i da ga mogu čitati. Oko ostaloga se ne živciram. Jedino što patim od kronološkog redosljeda ali ako ne ide nema veze. Dobro je da izlazi kako god bilo. Ultra skupe stripove ne čitam taman da su Remek Djelo nad Remek Djelima. Meni je OK dati 70 kn za album Cat Claw koji ide jednom godišnje ali sve što je iznad 100 kn ću dobro razmisliti. Izašao kod nas neki Konan za 200kn. Obožavam Konana ali ne dam, preskupo. Zato živjeli ZS i LMS i zlatno doba kad su stripovi bili jeftilen, zabava za svačiji džep :)
Big Bad Fenris Wolf

Sarguel

Quote from: lixon on March 27, 2011, 08:17:26 PM
Mogao bih ja da ti odgovorim na to pitanje,ali nisam kompetentan.Imam sam dve epizode Dzudasa,i to jednu bez naslovnice.Mislim da je u pitanju kraci serijal (oko 16 Epizoda).Ova dva koja imam ukazuju da je sasvim OK i da zasluzuju reprint!

Gorespomenuti Almanah mislim da je broj 9 ali nisam siguran. Džudas ili Judas u originalu ima 16 epizoda i sve je izašlo u LMS. Zove se Alan Scott a nadimak Judas je dobio po biblijskom Judi jer je bio član neke bande pa postao vrlo zajeban Pinkertonov Agent. Dakle banditima je on izdajnik, Juda ili Judas na engleskom. Eh, bilo bi dobro ovo za reprint. Kratak serijal ali pitanje je bi li izdržao 16 brojeva a da ne pukne. Nema to danas publiku. Džudas malo podsjeća na Charlesa Bronsona, možda su ga uzeli za model prilikom kreacije lika.
Big Bad Fenris Wolf

Rider of the lighting

Hmmmm imam jedno pitanje:postoji li neki popis svih brojeva ZS i LMS zajedno sa godinom izdavanja.Valjda je bio nesto tako u specijanom broju sa Zagorom za kolekcionare.
Heavy boots of lead,fills his victims full of dread,running as fast as they can,Iron man lives again

5rovic

Quote from: Rider of the lighting on May 01, 2011, 08:27:24 PM
Hmmmm imam jedno pitanje:postoji li neki popis svih brojeva ZS i LMS zajedno sa godinom izdavanja.Valjda je bio nesto tako u specijanom broju sa Zagorom za kolekcionare.
Sta ce ti ta informacija? :S  [crazy2]